Gdzie powinien spać mały kot?

Koty to bardzo sennymi zwierzętami. Z wyjątkiem młodych kociąt, które dzięki zabawie zachowują więcej czasu na aktywność. Jednak prawda jest taka, że dorosłe koty spędzają większość z 24 godzin dnia śpiąc. Przez resztę czasu zaspokajają swoje podstawowe potrzeby i bawią się. Normalny, zdrowy, dorosły kot może spędzić około 16 godzin przeznaczonych na sen. Możemy go znaleźć śpiącego w dowolnym miejscu w domu lub na słońcu, w ciepłym lub ukrytym miejscu, w zależności od jego osobowości. Na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że ważne jest, aby kot miał wygodne miejsce do spania. Ale czy musimy kupować konkretne legowisko dla kota? Czy nasz kot może spać gdziekolwiek, np. na kanapie lub na naszym własnym łóżku?

Transporter, karma, zabawki, szczotka, piaskownica … to przedmioty, które są częścią podstawowej wyprawki, którą opiekun ma na myśli przed przyniesieniem kociaka do domu. Ale tak jak w przypadku psa uważamy za oczywiste, że będzie on potrzebował legowiska, tak u kota ten aspekt nie jest tak oczywisty. W rzeczywistości koty są bardziej skłonne do spania gdziekolwiek chcą.

Wszystko o kotach

Gdzie powinien spać mały kot?

Kiedy adoptujemy małego kotka, to normalne, że jego bezradny wygląd sprawia, że chcemy z nim spać. A prawda jest taka, że nie ma z tym żadnego problemu. Zadbany i dobrze odrobaczony kot nie będzie stanowił zagrożenia dla naszego zdrowia. Musimy jednak wiedzieć, że często zdarza się, iż jest on bardzo aktywny w nocy, więc może zakłócać i utrudniać nam odpoczynek. Poza tym jeśli wolimy żeby nie wchodził do naszego pokoju, to lepiej żebyśmy go do tego przyzwyczaili, jeszcze kiedy jest młody. Oczywiście, zawsze zapewnij mu dostęp do piaskownicy, wody i jedzenia. Dobrym pomysłem jest zmęczenie go intensywną sesją zabawy przed pójściem do łóżka, aby zmniejszyć jego chęć do buszowania w nocy. Podsumowując, spanie z kotem lub bez kota zależy od preferencji Twoich i Twojego kotka, bo niektóre będą chciały spać same.

Oczywiście, nowo adoptowany kotek, który jest przestraszony i niepewny siebie może w nocy być przestraszony jeśli zastanie zamknięte drzwi do naszego pokoju. Dlatego, nawet jeśli zdecydowaliśmy się pozwolić mu spać na zewnątrz, warto zostawić uchylone drzwi aby czuł, że jesteśmy przy nim. Koty śpią w nocy, jeśli uda im się dostosować do harmonogramów swoich ludzi.