Czy kąpanie kota jest konieczne?

Jeśli jesteś miłośnikiem kotów lub masz w domu kociaka, zapewne zastanawiałeś się kiedyś czy kąpanie kota jest dobre czy złe i czy naprawdę trzeba to robić. Przekonanie, że koty nie lubią wody i że spędzają całe dnie na pielęgnacji i dlatego nie ma potrzeby ich kąpać, nie jest do końca prawdziwe, a jeśli będziesz czytać dalej, dowiesz się dlaczego. Prawda jest taka, że wszystko zależy od kilku czynników, takich jak to, czy przyzwyczailiśmy je od małego, czy miały jakieś negatywne doświadczenia z wodą, czy naprawdę musimy je wyczyścić z konkretnego powodu.

Czy kąpanie kota jest konieczne?

Odpowiedź na to pytanie zależy od każdego zwierzęcia. Lekarze weterynarii twierdzą, że tak naprawdę nie jest konieczne kąpanie kota jeśli jest on zdrowy i ma dobry wygląd, przynajmniej nie w sposób regularny, ale tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, ponieważ jeśli często kąpiemy naszego kota, możliwe jest, że straci on zdrowe wartości zawarte w jego futrze i spowodujemy traumatyczne dla niego doświadczenie. Więc kąpiel kota nie jest ogólnie konieczna, ale to jest dobra, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto, koty są jednymi z najbardziej higienicznych zwierząt jakie istnieją, ponieważ większość czasu spędzają na pielęgnacji, wodząc językiem po całym ciele, więc jeśli Twój kot ma krótką sierść i jest kotem domowym, regularne szczotkowanie w zupełności wystarczy.

Powszechnie wiadomo, że koty nienawidzą wody, ale to stwierdzenie nie jest prawdziwe, ponieważ wszystko jest kwestią przyzwyczajenia ich do niej. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, można uczyć kota od najmłodszych lat i przyzwyczaić go do kąpieli i kontaktu z wodą. Najlepiej rozpocząć kąpiele od 2 lub 3 miesięcy życia. Przyzwyczajenie do kąpieli dorosłego kota będzie znacznie bardziej skomplikowane.

Istnieją również pewne rasy kociąt, które lubią wodę, jak kot bengalski nie mający problemu z wodą i ten typ kota jest doskonałym pływakiem. Ale oczywiście wśród tych ras są tylko nieliczne wyjątki.

Pierwsza kąpiel kota jest zawsze najgorsza, ponieważ wszystko jest dla nich nieznane i nie wiedzą co ich czeka, więc bardzo ważne jest pozostanie spokojnym i cierpliwym.