Dlaczego mój kot śpi na mojej poduszce?

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że koty są wielkimi śpiochami.

Czynność ta, ulubiona przez Twojego kociego przyjaciela, zajmuje od 15 do 16 godzin dziennie, nic więc dziwnego, że szukają one wygodnych i przyjemnych miejsc, by poddać się światu marzeń sennych.

Kotek szuka ciepła ciała

Dlaczego mój kot śpi na mojej poduszce? Temperatura ciała kota jest wyższa niż człowieka, sięga 37 stopni Celsjusza. Oznacza to, że Twój kotek znacznie łatwiej odczuwa zimno, więc będzie zadawał sobie wiele trudu, aby znaleźć ciepłe miejsca do położenia się do snu.

Czy kiedykolwiek widziałeś go odpoczywającego na urządzeniach elektronicznych, za kuchenką lub w miejscu, gdzie promienie słoneczne są najbardziej intensywne? To właśnie z tego powodu. To samo dotyczy przyjemności, jaką czerpie ze spania na twojej poduszce, zwłaszcza jeśli dzieli ją z tobą. Niektóre części ludzkiego ciała mają wyższą temperaturę niż inne, a wśród nich jest głowa. Oprócz puszystej powierzchni szuka więc także miejsca o przyjemnej dla niego temperaturze.

Kot lubi twój zapach

Podobnie jak u wielu innych ssaków, węch jest jednym z najbardziej rozwiniętych zmysłów kota. Dzięki niemu mogą nie tylko znaleźć zdobycz, która może stać się ich obiadem, ale także m.in. zidentyfikować potencjalnych wrogów i rozpoznać swoich rówieśników lub „krewnych”. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój kot śpi na twojej poduszce, to dlatego, że jej zapach znajduje się na liście przyjemnych zapachów twojego kota, ponieważ pomaga mu rozpoznać osobę, która tak bardzo się o niego troszczy. Dlatego nierzadko, zwłaszcza w przypadku osób spędzających wiele godzin poza domem, kot wykorzystuje czas odpoczynku, by skulić się w pobliżu jednego z ulubionych zapachów, np. poduszki. Jakby tego było mało, jesteśmy pewni, że niejednokrotnie budził cię „myjąc” twoje włosy, czyli praktykując rutynę pielęgnacyjną podobną do jego własnej: czyszczenie językiem.

Kotek musi czuć się bezpiecznie

Pomimo udomowienia, kot zachowuje wiele naturalnych instynktów, w tym instynkt przetrwania. Jest to szczególnie silne, gdy chodzi o prawdziwy sen i odpoczynek, musi czuć, że nic mu się nie stanie i że jest w bezpiecznym miejscu. To zachowanie nie jest typowe tylko dla kotów domowych, mają je nawet lwy, co przekłada się na ich zwyczaj wspinania się na drzewa w czasie drzemki. W ten sposób nie tylko Twoje łóżko, ale również Twoja poduszka staje się najlepszym miejscem do spania dla kota, zarówno ze względu na jej wysokość, jak i na to, że czuje się bezpiecznie śpiąc w niej, co kot interpretuje jako pozytywne. Dodatkowo Twoja obecność sprawia, że czuje się bardziej chroniony, to Ty zapewniasz mu pożywienie i dbasz o niego pod każdym względem.

Kot chce spędzać z tobą więcej czasu

Szczególnie jeśli spędzasz dużo czasu poza domem, Twój kot będzie za Tobą bardzo tęsknił. Nawet z zabawkami lub innymi futrzanymi towarzyszami, będą tęsknić za czułością, którą daje im twój człowiek. Dlatego zupełnie normalne jest ich podekscytowanie, miauczenie i podskakiwanie, gdy na przykład przyjeżdżasz po długim dniu w pracy. Zrozumiałe jest również to, że kot może preferować spanie obok Ciebie, na Twojej poduszce, kiedy Ty udajesz się na odpoczynek. To reprezentuje dla nich czas z tobą, dlatego kot śpi na twojej poduszce.

Więcej artykułów o sprawach zwierzaków domowych znajdziesz w serwisie https://www.zwierzak.pl/.

Jesteś częścią stada Twojego kota

Koty, głównie młode, śpią bardzo blisko siebie, dosłownie na sobie w uroczej masie futra i miękkich łapek. Niektóre kotki kontynuują to zachowanie w dorosłym życiu, więc jeśli Twój kot lubi spać obok Ciebie, wspinać się na Twój brzuszek, klatkę piersiową, głowę lub obok Twojej poduszki, to gratulacje!

Jesteś dla niego jak drugi kot, więc lubi robić z tobą rzeczy, które normalnie robiłby z własnym gatunkiem, takie jak dzielenie się ciepłem ciała i czułością podczas snu.