Co to są karmy monobiałkowe?

Część psów ma duży problem nie tylko z trawieniem produktów pochodzenia roślinnego, zwłaszcza ziaren zbóż, ale także z trawieniem określonych gatunków mięsa, a dokładniej rzecz biorąc, pewnych białek. Gdy u psa stwierdzono alergię pokarmową na określony gatunek mięsa, należy podawać mu karmę pozbawioną substancji wywołującej uczulenie. Karma monobiałkowa dla psa z alergią pokarmową na określony rodzaj białek ułatwia życie psu i sprawia, że zwierzę może rozwijać się w prawidłowy sposób.

Karmy bazujące na jednym gatunku mięsa

W odróżnieniu od tradycyjnych karm, w których łączy się różne rodzaje mięs, tłuszczu i podrobów zwierzęcych, w monobiałkowej karmie dla psa stosuje się wyłącznie jeden gatunek mięsa. Dzięki temu można zadbać o prawidłowe wyżywienie czworonoga z alergią pokarmową na określony rodzaj białka. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje takich karm. Przykładem są karmy z jagnięciną, kurczakiem, wołowiną, na bazie dziczyzny lub gęsiny. Karma monobiałkowa dla psa zakłada zastosowanie jednego gatunku mięsa, ale nie eliminuje możliwości stosowania roślinnych wypełniaczy. W takich karmach dość często obecny jest ryż, który w odróżnieniu od ziaren tradycyjnych zbóż nie zawiera glutenu, a zatem w mniejszym stopniu naraża zwierzę na problemy trawienne związane z ewentualną nietolerancją glutenu.

Kiedy karma monobiałkowa?

Stosowanie karmy bazującej na jednym gatunku mięsa w szczególności polecane jest właścicielom psów ze stwierdzoną alergią pokarmową. Oczywiście pełnoporcjowa karma monobiałkowa dla psa będzie również dobrym wyborem w przypadku zwierzęcia zdrowego. Takie karmy są jednak droższe od produktów standardowych, w związku z czym jedynie część właścicieli czworonogów decyduje się na ich stosowanie również wtedy, gdy pies jest zdrowy i nie wymaga bezwzględnego podawania tego typu karmy. Karmy monobiałkowe dla psów są doskonałym źródłem wartościowych składników odżywczych i ich podawanie poleca się jest psom aktywnym, które wymagają wysokokalorycznej diety bogatej w białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Wśród wielu specjalistycznych karm dla psów w ostatnich latach rosnącym powodzeniem cieszą się karmy monobiałkowe dla psów z alergiami pokarmowymi. To przede wszystkim pochodna rosnącej świadomości właścicieli tych zwierząt i jednocześnie większego otwarcia producentów na szczególne potrzeby pewnej części czworonogów. Możliwość zakupu karmy, która bazuje wyłącznie na jednym rodzaju mięsa, ułatwia żywienie zwierzęcia z uczuleniem na określone białko i sprawia, że może się ono prawidłowo rozwijać.