Maine coon – odpowiednia pielęgnacja

Maine coon należy do przedstawicieli największych kotów domowych. Dorosły osobnik, wraz z ogonem, może mierzyć od 1-1,2 m długości i ważyć od 6-10 kg. Masywnej sylwetce maine coon towarzyszy bujna sierść, zwłaszcza na szyi i piersi. Charakterystyczny dla tej rasy jest ogon- długi, szerszy u nasady, węższy ku końcowi, zwieńczony tzw. ,,piórkiem”.

Czym wyróżnia się ta rasa?

Rasa ta wyróżnia się też uszami zakończonymi pędzelkami, przypominającymi te u rysiów. Oczy mają owalny kształt, są duże i lekko skośne. Sierść oznacza się dużą gęstością, połyskiem, dobrze ochrania maine coona przed chłodem i opadami. Dłuższe włosy znajdują się na udach i szyi kota, u samców występuje ,,lwia” grzywa. Umaszczenie bywa różne, najczęściej pręgowane brązowe. Koty mogą być też rude, złociste lub czarne. Rasa maine coon powstała w Ameryce, w wyniku łączenia ze sobą różnych ras kotów wywiezionych z Europy. Od II połowy XIX w. są regularnie wystawiane na pokazach w USA, skutecznie konkurując z kotem perskim. Charakterem maine coon przypomina trochę psa. Jest lojalny, wierny i towarzyski. Cenny tych kotów wahają się od 1800-3000 zł.

Pielęgnacja maine coona

Maine coony pod względem diety nie różnią się od większości kotów. Oczywiście porcję żywności dla takich kotów muszą być większe. Należy zadbać o gotową karmą o wysokiej jakości lub samemu stworzyć naszemu kociakowi zbilansowany posiłek składający się z mięsa, podrobów, kości i ryb. Wczesną wiosną powinno się uzupełniać kocią dietę o suplementy. Pielęgnacja maine coona obejmuje także jego regularne szczotkowanie. Aby kot nie miał kołtunów na sierści, musimy go wyczesywać przynajmniej raz na 2 tygodnie. Należy zaopatrzyć się w zgrzebło, metalowy grzebień oraz furminator- urządzenie do usuwania niepotrzebnej sierści w okresie linienia. Gdy jest to konieczne kota można oswajać z wodą i kąpać.

Stan zdrowia kota

Trzeba też obserwować stan zdrowia kota. Maine coon może mieć skłonność do popadania w dziedziczne choroby. Jedna z częstych dolegliwości tej rasy to kardiomiopatia przerostowa, która może prowadzić do problemów z sercem i płucami. Należy zwrócić uwagę czy kot szybciej się męczy, oddycha z trudnością lub jest ospały. Maine coon może mieć też problem z torbielami w nerkach. W trakcie pielęgnacji młodego kota należy oglądać stan jego dziąseł, ponieważ często dochodzi do zapaleń w obrębie jamy ustnej. Narażone na choroby są też stawy dorastającego zwierzaka, zwłaszcza te biodrowe. Ogólnie maine coony rzadko chorują.

Maine coon to rasa kotów o przyjaznym charakterze. Idealni towarzysze dla całej rodziny. Jak każdy kot wymagają zbilansowanej diety. Ich pielęgnacja powinna obejmować przede wszystkim szczotkowanie i w razie potrzeby mycie sierści oraz wizyty u weterynarza, w tym leczenie chorób.

Chcąc mieć kota rasy maine coon warto odwiedzić lokalne schronisko zwierząt. Przykładem może być schronisko w Toruniu, a więcej informacji o kotach rasy maine coon w toruńskim schronisku przeczytamy na https://toruninfo.pl.