Zabezpieczająca siatka dla kota – dlaczego warto?

Siatka dla kota to doskonały pomysł, który może ochronić naszego pupila przed wypadnięciem oraz różnymi kontuzjami. Dostępne są w różnych kolorach, tak więc nie istnieje ryzyko, że oszpeci elewacje, wręcz przeciwnie. Możemy również przebierać w rozmiarach oraz wielkościach oczek. Dla kota siatka może być gwarancją bezpieczeństwa, a dla nas – wytrzymała siatka zapewni spokój i brak zmartwień o ukochanego pupila. Co trzeba wiedzieć o montażu siatki? Jakie ma zalety? Sprawdźmy.

Siatka ochronna dla kota – co to?

Siatki ochronne są bardzo pomocnym przedmiotem, który chroni pupila. Właściciele kotów zdają sobie sprawę, że te zwierzaki cechują się bardzo dużą ruchliwością i potrzebują jak największej przestrzeni. W związku z tym nierzadko pozwalają im wkroczyć na terytorium zwanym balkonem czy tarasem. Cześć kotów jednak nieprzyzwyczajonych do takiej wolności może wyskoczyć, a balkon, który występuje na pierwszym piętrze lub parterze, nie będzie stanowił dla nich żadnego wyzwania.

Niektóre koty bardzo chętnie polują również na ptaki, które zasiadają na balustradach. Taka sytuacja może doprowadzić do fatalnych konsekwencji – pobudzony kot może wyskoczyć za ptakiem i wypaść z balkonu. Rozwiązanie tego problemu jednak jest bardzo proste. Jest nią siatka zabezpieczająca.

Niezależnie od tego, z jakim kotem mamy do czynienia, jeżeli pragniemy wypuścić go na świeże powietrze, warto zainstalować taki przedmiot. Przyda się zwłaszcza w cieplejsze dni. Po wyjściu z domu śmiało możemy zostawić drzwi balkonowe otwarte, żeby pupil mógł sobie spokojnie hasać po całej dostępnej przestrzeni.

Siatka na balkon dla kota – czy jest potrzebna?

Koty uwielbiają różnorodność. Mimo że są to zwierzęta typowo domowe, to kochają spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić im dawki spacerów w ciągu dnia, to balkon lub taras jest doskonałą alternatywą. To miejsce, w którym pupile mogą odpoczywać lub bawić się godzinami, doglądając na to, co dzieje się na zewnątrz. Bezpieczeństwo kota jest jednak najważniejsze, tak więc warto zakupić siatkę ochronną, która pozwoli nam na komfort w postaci braku zamartwiania się, nawet gdy spuścimy pupila z oka. Siatki zabezpieczające to prawdziwy must have, szczególnie jeżeli często otwieramy balkon. Zabezpieczająca siatka dla kota zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego, a montaż siatki jest dość prostą czynnością, o czym za chwilę.

Dużą zaletą siatki jest również fakt ochrony przed innymi niepożądanymi gośćmi jak ptaki, oraz czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, trawą itd. Wytrzymałość siatki jest bardzo duża, tak więc spokojnie możemy umieścić ją również na oknach i może służyć do ochrony innych domowych zwierząt (np. psów, królików).

Siatka balkonowa dla kota – charakterystyka

Kocie siatki dostępne są w różnych rozmiarach. Warto pamiętać, że można je dość prosto skrócić w zależności od potrzeb. Siatka zabezpieczająca po rozcięciu nie zostaje rozplątana i nie ma potrzeby jej dodatkowej modyfikacji. W przypadku niewielkich kotów, które nie są bardzo ruchliwe, wystarczy siatka polietylenowa. Dla bardziej aktywnych pupilów stosuje się wzmocnione drutem zabezpieczenie balkonu. W sprzedaży można otrzymać także metalowe i transparentne siatki. Pierwsza w razie zagrożenia może utrudnić ewakuację, natomiast druga cechuje się dość słabą strukturą.

Nie ulega wątpliwości, że wytrzymałość siatki powinna być jak największa. Możemy być pewni, że pupile będą próbowały ją przegryźć, drapać, a dodatkowo będą wpływały na nią różne czynniki zewnętrzne. Kupując taki przedmiot, zwróćmy uwagę czy siatka jest niepękająca, niebrudząca i nierozciągliwa. Ważna jest również wielkość oczka. Taki przedmiot możemy nabyć w różnych rozmiarach oczek, jednakże najpopularniejszym rozwiązaniem są oczka o wymiarach 19 × 19 mm, 28 × 28 mm, oraz 50 × 50 mm.

Dla bardzo aktywnych i niesfornych kotów polecana jest zabezpieczająca siatka dla kota ze wzmocnieniami i jak najmniejszymi oczkami.

Montaż siatki zabezpieczającej – na własną rękę czy z pomocą fachowców?

Jeżeli chodzi o cenę, to klasyczny zestaw składający się z siatki 4 × 3 metry kosztuje w granicach 200 złotych. Dodatkowo dostajemy od producenta zaczepy oraz potrzebny klej służący do montażu. Wybierając odpowiednią siatkę, warto pamiętać, że modele wzmacniane kosztują nieco więcej. Siatki, które trzeba rozkładać na dużych wysokościach, generują kolejne koszty związane z ekipą montażową. W takim przypadku instalacja siatki o dużej wysokości jest kłopotliwa i w pojedynkę, bez doświadczenia może być bardzo ciężko zrealizować to zadanie.

Warto zaznaczyć, że na rynku obecnie istnieje wiele różnych rozwiązań z tej kategorii. Niektóre z nich są zupełnie bezinwazyjne, inne natomiast wymagają np. wiercenia i ingerencji w strukturę elewacji. Najprostsze modele montuje się za pomocą odpowiedniego kleju, na który można przykleić kotwy, które służą do zaczepienia siatki. Taką siatkę bez problemu można zamontować samemu, lecz żeby była odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne musimy postępować zgodnie z instrukcją producenta