Jak przygotować mieszkanie na przybycie kota

Wiele osób zastanawia się nad przygarnięciem towarzysza na czterech łapach ze względu na doskwierającą samotność lub po prostu ogromną miłość do zwierząt. W naszych domach coraz częściej goszczą koty. Badania wskazują, że ich obecność obniża stres, poprawia nastrój i ogólne samopoczucie, wywiera korzystny wpływ na zdrowie. Na świecie błyskawicznie rozwija się felinoterapia – działanie terapeutyczne jest wspomagane obecnością kota. Zanim jednak zdecydujemy się na nowego współlokatora, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co zrobić, żeby rzeczywiście poczuł się on „jak w domu”.

Czy kąpanie kota jest konieczne?

Po pierwsze – kocie akcesoria. Zakup misek, kuwety, żwirku, zabawek to oczywistość. Być może przyda nam się również transporter i legowisko. Wiele zależy od budżetu, jaki gotowy jesteśmy przeznaczyć. Równie ważne jest rozmieszczenie tych rzeczy w mieszkaniu. Istnieje kilka zasad, do których powinniśmy się zastosować:
⦁ kuweta: w żadnym wypadku nie stoi w tym samym pomieszczeniu co miski (chyba że na samym początku ograniczamy przestrzeń życia kota do jednego pokoju i stopniowo ją rozszerzamy); koty nie lubią jeść i pić w miejscu, z którym załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne;
⦁ miska z wodą: daleko od miski z karmą – najlepiej również w innym pomieszczeniu; w naturze dzikie koty nie organizują „stołówki” przy wodopoju;
⦁ stworzenie kilku miejsc obserwacji i kryjówek – kot sam wybierze swoje ulubione.

Oddzielną kwestią są zabawki, które wiążą się z innym ważnym tematem – uwagą opiekuna. Można porozrzucać po całym domu myszki, piłeczki, szeleszczące papierki i całą masę innych rzeczy, które oferują sklepy zoologiczne. Cóż z tego, jeśli leżą one nieruchomo? Kot potrzebuje interakcji z osobą, do której jest przywiązany. Oprócz głaskania i przytulania trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu – najlepiej podczas zabaw przypominających polowanie. Zwracajmy przy tym uwagę na to, jakie zabawki sprawiają zwierzakowi największą frajdę. Koty, podobnie jak ludzie, mają różne upodobania.

Obecność w domu ślicznej, mruczącej kuleczki to niewątpliwie powód do radości. To także ważna decyzja na wiele lat. Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie odpowiedzialnie przygotować mieszkanie na pojawienie się kota i zapewnienie mu miłości i uwagi.

One thought on “Jak przygotować mieszkanie na przybycie kota

Comments are closed.